SON DAKİKA – Paris katliam dosyasında MİT’e soruşturma açıldı – YENİLENDİ

Fransa’nın başkenti Paris’te Ocak 2013’te katledilen üç kadın devrimciye ilişkin dava yeni bir aşamaya geçti.

104
GÖRÜŞLER

HABER MERKEZİ – Alınan bilgilere göre katliamda Türk istihbarat teşkilatı MİT’in rolüne ilişkin soruşturma başlatıldı. Katledilen üç devrimcinin aileleri tarafından Mart 2018’de, katliamın emrini verenler ve suç ortaklarının da soruşturmaya dahil edilmesi için başvuruda bulunmuştu.

Soruşturmanın yeniden ele alınması amacıyla bir anti-terör yargıcı görevlendirildi. ANF’ye konuşan avukat Jean-Louis Malterre, soruşturma açıldığını doğrulayarak, bundan böyle Türk istihbaratının rolünün soruşturulacağını bildirdi.

“Adalet, Türk servislerinin rolünü kabul etti” diyen Malterre, iddianamenin henüz ellerine ulaşmadığını ve soruşturmanın ne kadar zaman alacağını bilmediklerini sözlerine ekledi.

Malterre, geçen yıl yaptıkları başvuruyu hatırlatarak “Biz katil zanlısının ölümünden sonra, yalnız olmadığını, eline Türk gizli servisleri tarafından silah verildiğini söylemiştik” diye konuştu.

Önceki davanın katil zanlısı Ömer Güney ile sınırlı kaldığını söyleyen Malterre, ancak aynı dosyada MİT’in rolünün açık bir şekilde tespit edildiğini de hatırlattı.

Katliam, 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’in merkezinde, en işlek tren garı (Gare du Nord) yakınındaki La Fayette sokağında bulunan 157 numaralı binada işlenmişti. PKK’nin kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ve Kürt gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahî) başlarına üç el kurşun sıkılarak infaz edilmişlerdi.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir